Як правильно обрати оверлок
Що таке оверлок? Які функції він виконує? Навіщо він взагалі потрібен та як правильно зробити вибір? Давайте розберемося...
Оверлок – це машина, яка призначена для обробки країв виробу. Деякі оверлоки також використовуються для з'єднання деталей, особливо це стосується трикотажних полотен. Також деякі оверлоки виконують декоративні строчки, наприклад, так званий «ролик» або ролевий шов. Він використовується при обробці тонких тканин – шифону, шовку.
При обробці краю виробу оверлок обрізує надлишки тканини. Шов оверлока дуже еластичний, тому незамінний при роботі з трикотажем.
Як працює оверлок.
Давайте розберемося в роботі оверлока. Шви оверлока утворюються за допомогою петельників. У найпростіших оверлоках таких петельників два – верхній та ніжній. Основне переплетення забезпечує трьохнитковий шов.
На малюнку показана лицьовата виворітна сторони тканини з трьохнитковим обробним стібком.
Якщо додати другу голку, вийде чотирьохнитковий шов. Цей шов використовується для одночасного зшивання та обробки деталей.
Петельник ланцюгового стібка
Додавання ще одного нижнього петельника – петельник ланцюгового стібка – значно збільшує вартість оверлока. Проте, лише такі машини здатні виконувати плоскі шви з двох або трьохголковою паралельною строчкою на лицьовій стороні і багатонитковим обробом зрізу на вивороті (такі, наприклад, якими підшивають рукави футболок), тобто оверлок тепер має функцію розпошивальної машини.
Ланцюговий стібок – це дуже міцний та еластичний шов. Його використовують при пошитті виробів з трикотажу, а також для обробки тих деталей, які несуть додаткове навантаження.
Використання петельника ланцюгового стібка разом з обробним стібком дозволяє отримати сточувально-обробні стібки. Такі шви використовують, наприклад, при сточуванні шва сидіння в джинсах. Або ж при обробці всих швів трикотажних виробів.
Деякі додаткові особливості
Диференціальний транспортер
Трикотаж та тонкі еластичні тканини мають властивість розтягуватися. Інколи це завдає багато клопоту при роботі з цими матеріалами. Впоратися з цим допоможе пристрій, який є практично в кожному сучасному оверлоці, – диференціальний транспортер.
Диференціальний транспортер складається з двох гребінок – одна встановлена перед голками, інша за ними. За допомогою регулювальника можна налаштувати амплітуду переміщення гребінок таким чином, що тканина або призбереться під час шиття, або, навпаки, буде розтягуватися та створювати хвилю.
Підсумок
Давайте підсумуємо все вище сказане. Так з чого ж почати свій вибір?
По-перше, потрібно визначитися для чого Вам потрібен оверлок? Які функції Ви плануєте на ньому виконувати? Якщо ви збираєтесь лише обробляти зрізи швів, то Вам достатньо придбати лише трьох- або чотирьохнитковий оверлок. Наприклад, можна розглянути оверлок Minerva M 640 DS. Він забезпечений диференціальним транспортером та додатковою функцією посилення шва. Також на ньому можна сточувати трикотажні полотна.
Якщо ж вам потрібен оверлок для сточування деталей та пошиття виробів, то варто звернути увагу на п'ятинитковий оверлок зі сточуванням ланцюгового стібка.